Kalorifer Peteği Nasıl Monte Edilir ?

Yazar: admin

Çok eski zamanlardan bu yana insanlar, ısınma ihtiyaçlarını karşılayabilmek için farklı yöntemler ve farklı ürünler kullanmıştır. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte borulu, kanatlı, levha, sıcak hava apareyleri, dilimli, panel gibi farklı türde ısıtıcılar üretilmiş ve ısınma miktarı artırılırken maliyetten tasarruf edilmesi sağlanmıştır.
Günümüzde en sık dökme dilimli ısıtıcılar ve panel radyatörler kullanılmaktadır. Dökme dilim radyatör, radyatörün dilimlenebilmesi, dilim eklenmesi ve arızalı parçanın değiştirilebilmesi açısından son derece avantajlıdır ancak işçiliği zor, geç ısınıp geç soğuyan ve montaj süresi uzun olan radyatörler arasındadır. Halk arasında kalorifer peteği olarak da bilinen panel radyatör ise dökme dilim radyatöre göre çok daha hafif, daha estetik ve daha kolay taşınabilir bir model olarak dikkat çeker.
Kalorifer peteği monte edilirken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
• Radyatör ile duvar arasında olması gereken mesafe en az 40 mm, yerden yükseklik ise en az 70 mm olmalıdır.
• Kalorifer peteği pencere altına yerleştirilmelidir
• Peteklerin alttan gidiş ve üstten dönüş olarak bağlanmaması önem arz eder.
• Dökme dilimli radyatörlerde dilim arası 6 mm olduğu için konsollar bu ölçüye uygun delinmelidir.
• Branşman boruları 250 mm’den az, 1500 mm’den fazla olmamalıdır.
• Branşmanlara gidiş ve dönüş branşman eğimi verilmelidir.

Kalorifer peteği monte edilirken sık kullanılan aparatlar nelerdir?

1. Konsollar: Radyatör dilimlerinin arasına oturtulan konsollar T demir ya da dökümden yapılır. Duvar tipi ve ayaklı konsol olarak farklı türleri mevcuttur.
2. Askılar: Tavana monte edilen, radyatörün askıya alındığı konsol türüdür.
3. Kelepçeler: İki veya üç parça olarak üretilen kelepçeler, radyatörü üst kısmından duvara tutturmayı sağlar, radyatörün öne gelmesini engeller.

Kalorifer peteği nasıl monte edilir?
Isıtıcı asma işlemi öncesinde radyatör konsolu ya da askı köşebendi duvara monte edilir ve ısıtıcının yeri hazırlanır. Montajda konsol takarken dilim arası mesafeyi hesaplamak ve gönyeye bakarak monte etmek önemlidir. Panel radyatörlerde ise konsol ve köşebentler montajı üretici firma kataloğunda yer alan talimatlara uygun olarak ya da metre ile ölçülerek duvara monte edilir. Ardından dikkatli bir şekilde radyatör asılır.