Petek Temizliği Nasıl Yapılmalıdır ?

Yazar: admin
Tesisat Bizim işimiz

Zaman içerisinde peteklerin iç yüzeyinde yada yerden ısıtma borularında biriken kireç, çamur, balçık ve korozyon atıkları birikerek ısıtma verimimin düşmesine neden olur. Isıtma sisteminizde oluşan bu kirliliklerin özel makine ve kimyasallarla temizlenmesi ve sistemden uzaklaştırılması işlemine petek temizliği adı verilmektedir.

Peteklerinizin, Radyatörünüzün Kirlendiğini Nasıl Anlarsınız ?
– Peteklerinizin üzerinde ısınmayan bölgeler varsa,
– Peteklerinizin üst kısmı ısınmıyorsa,
– Peteklerinizin alt kısmı ısınmıyorsa,
– Musluklarınızdan çok az veya hiç su gelmiyorsa,
– Peteklerinizden siyah veya koyu kahve renkli ve pis su geliyorsa,
Kombiniz sesli çalışıyorsa veya sıcak suyunuz düzensiz geliyorsa,
– Yerden ısıtma sistemlerinde bölgesel ısınma problemleri varsa,
– Dairenizdeki en son petek ısınmıyorsa petekleriniz kirli demektir.

Etkili ve Doğru Petek Temizliği Nasıl Yapılmalıdır ?
Petek temizliğinin doğru bir şekilde yapılması ve arızalara mahal vermemek için uyulması gereken bazı kurallar vardır. Bunlar;

Kombi kapatılır ve kalorifer tesisatı giriş çıkış vanaları kapatılır.
Amaç: Temizlik esnasında tesisattan çıkacak kireç tortu gibi maddelerin kombinin içerisinden dolaşarak filtreleri eşanjör, sirkülasyon pompası gibi hassas malzemeleri tıkaması yada bozmasını engellemek.
Petek Temizleme Makinesi banyodaki havlupan yada petek sökülerek onun yerine tesisata bağlanır.

Petek temizleme makinesini sadece banyodan mı bağlayabiliriz?
Makineyi tesisatın herhangi bir yerinden yada kombinin altından tesisata bağlayabilirsiniz.
Sebebi: Banyodan bağlamamızdaki sebep temizlik yaparken hem temiz su musluğu lazım hem de bir pis su gideri gerekiyor, bunları aynı anda bulabileceğimiz yer banyodur. Aynı zamanda temizlik yaparken oluşacak kirlenmenin temizlenmesi kolaydır. Halı veya parke üzerinde temizlik yaparken dökülecek su yada kimyasal büyük zararlar açabilir.

Kombi kapatılıp makine bağlantıları yapıldıktan sonra bütün petekler açık bir şekilde 10 dakika makinanın çalıştırılması sağlanır.

Temiz su musluğu açılarak makinaya temiz su alınır, makinede temiz suyu tesisata basarak kaba pisliğin atılmasını sağlar. Tesisattaki kaba pislik ve çamurlaşma tamamen atılana kadar işleme devam edilir.

Tüm tesisattaki kaba pislik atıldıktan ve tesisat temiz suyla doldurulduktan sonra tahliye ve temiz su dolum hortumları sökülür.
Tesisattaki ve makine içerisindeki su 30-40 °C ‘ye kadar ısıtılır.
Sebebi: Tesisattaki kireç tortuların yumuşatılması ve kimyasalların sıcak suda daha etkin temizlik yaptığından dolayı.

Tesisat temizleme için geliştirilmiş kimyasalı tesisatın büyüklüğüne göre hesaplanarak tesisata yeteri oranda kimyasal eklenir. Kimyasalın oranı 1/100 ‘dür, yani 1 litre kimyasal 100 litre suya kadar seyreltilebilir.
Kimyasal eklendikten sonra tesisattaki suyla karışması için bütün petekler açıkken 5-10 dk. makine çalıştırılarak sirkülasyon yapılır.

Kimyasal tesisata yayıldıktan ve suyun sıcaklığı ayarlandıktan sonra, tesisattaki bütün peteklerin vanaları kapatılır ve sadece tek bir peteğin vanaları açılarak temizlik işlemine başlanır.

Açık olan petek iyice temizlendikten sonra kapatılır ve bir sonraki petek açılarak sırasıyla bu şekilde devam edilir.